Search for in
NHRA LODRS IHRA NHRDA Drag News Photos
Mon, 07 Oct 2019, 16:17 PM

Pine Valley Raceway Captures IHRA Division 4 Summit Team Finals Win
Courtesy of IHRA Communications





LUFKIN, Texas - Pine Valley Raceway was victorious at the International Hot Rod Association (IHRA) Division 4 (Renegades) Summit Team Finals over the weekend.


Pine Valley Team Winner
Serving as hosts for the racing event, Pine Valley Raceway Team No. 1 won by a 61-45 margin over runner-up Penwell Knights Dragway. Xtreme Raceway Park No. 1 finished third with 36 points. Little River Dragway, Evadale Raceway and 2018 champion Amarillo Dragway also participated. Leading up to the main event, racers participated in Gambler's races and "best of" awards.

Main Event:


Hunter Patton
Top - Hunter Patton (Penwell Knights) got off to a quick start with a .003 reaction time and powered down the track in 4.571 seconds against a 4.54 dial-in to best Dale Scates (Pine Valley) who finished in 4.727 seconds on a 4.69 dial-in with a .022 reaction time.


David Baugh
Mod - David Baugh (Little River) was victorious with a 5.787-second run on a 5.78 dial-in with a .079 reaction time to runner-up Morris Hopkins (Penwell Knights) who ran 6.520 on a 6.54 dial-in with a .085 reaction time.


Jackie Hibbard
Sportsman - Jackie Hibbard (Evadale) had a winning effort of 7.666 seconds on a 7.57 dial-in with a .058 reaction time to overcome Kenny Teer (Xtreme) who ran 7.625 on a 7.58 dial-in with a ..053 reaction time.


Rylie Trumble
Junior - Rylie Trumble (Pine Valley) posted a 7.93-second run on a 7.90 dial-in with a .169 reaction time. Connor Rivers (Evadale) red-lighted before going 13.021 on an 8.00 dial-in.

Track Operators - Fred Garvin (Little River) found the winning combination going 8.961 seconds against an 8.85 dial-in with a .009 reaction time. Raland Wray was runner up after going 12.025 seconds with a 12.05 dial-in with a .046 reaction time.

Other Results
Friday's Gambler's Race
Top - Jake Howard (Xtreme) 6.621 on a 6.60 dial-in, .007 reaction time defeated Bryce Self (Xtreme) 4.806 on a 4.79 dial-in, .079 reaction time.

Mod - Benny Godsey (Penwell Knights) 5.682 on a 5.67 dial-in, -.050 reaction time defeated JD Gossett (Penwell Knights) 6.096 on a 6.08 dial-in, -.004 reaction time.

Sportsman - Jackie Hibbard (Evadale) 7.643 on a 7.57 dial-in, .047 reaction time defeated Robert Ewell (Pine Valley) .000 on a 7.71 dial-in, .120 reaction time.

Junior - Maddie Smith (Pine Valley) 7.911 on a 7.90 dial-in, .079 reaction time defeated Hayden Trumble (Pine Valley) 8.141 on an 8.09 dial-in, .047 reaction time.

Top 2 - Jay Robinson (Pine Valley) 5.042 on a 5.02 dial-in, .010 reaction time defeated John Stephan (Xtreme) 6.179 on a 6.18 dial-in, .006 reaction time.

Mod 2 - Billy Janousek (Little River) 6.217 on a 6.22 dial-in, .019 reaction time defeated Casey Baugh (Xtreme) 6.205 on a 6.21 dial-in, .009 reaction time.

Sportsman 2 - Michael Shirley (Little River) 7.803 on a 7.80 dial-in, .018 reaction time defeated Kenny Teer 7.545 on a 7.52 dial-in, -.013 reaction time.

Junior 2 - Hayden Trumble (Pine Valley) 8.125 on an 8.20 dial-in, .005 reaction time defeated Wade Walker (Pine Valley) 7.975 on a 7.90 dial-in, -.018 reaction time.

Sunday's Gambler's Race
Top - Greg Roberts (Pine Valley) 4.917 on a 4.91 dial-in, .016 reaction time defeated Dennis Lithgow (Penwell Knights) 4.656 on a 4.65 dial-in, .020 reaction time.

Mod - Jake Howard (Xtreme) 6.579 on a 6.58 dial-in, .008 reaction time defeated Kevin Martin (Xtreme) 6.141 on a 6.16 dial-in, .001 reaction time.

Sportsman - Michael Shirley (Little River) 7.780 on a 7.77 dial-in, .070 reaction time defeated Donny Evilsizer (Xtreme) 7.737 on a 7.35 dial-in, .070 reaction time.

Junior - Graeme Rufenhacht (Little River) 7.947 on a 7.90 dial-in, .045 reaction time defeated Maddie Smith (Pine Valley) 7.881 on a 7.90 dial-in, .025 reaction time.

Golf Cart - Dillon Bontrager 12.053 on a 12.01 dial-in, .074 reaction time defeated Brad Young 13.320 on a 13.30 dial-in, .102 reaction time.

Special Awards
Best Appearing Open Bodied Car - Cody Melton
Best Engineered Open Bodied Car - Terry Tanner
Best Appearing Full Bodied Car - Mark Griffin
Best Engineered Full Bodied Car - Brian Gibson
Best Appearing Junior Dragster - Micah Gobert
Best Engineered Junior Dragster - Trent Augustyn
Best Team Spirit - Xtreme Raceway Park
Best Appearing Team - Little River Dragway

Team Standings
1. Pine Valley Raceway         61
2. Penwell Knights Dragway     45
3. Xtreme Raceway Park         36
4. Little River Dragway        33
5. Xtreme Raceway Park No. 2   20
6. Evadale Raceway             14
7. Amarillo Dragway             4
8. Pine Valley Raceway No. 2    1





IHRA: 10 Most Recent Entries [ top ]

Dec 03- Historic Mo-Kan Dragway Reaches Multi-Year Agreement with IHRA
Oct 24- Summit SuperSeries Champions Crowned at IHRA Summit SuperSeries World Finals
Oct 24- Summit Racing Equipment Renews Commitment to IHRA Summit SuperSeries in 2020
Oct 08- Beacon Dragway Chosen as IHRA Division 2 Track of the Year
Oct 08- London Dragway Emerges With Win at IHRA Division 2 Summit Team Finals
Oct 08- Xtreme Raceway Park Named IHRA Division 4 Track of the Year
Oct 07- Pine Valley Raceway Captures IHRA Division 4 Summit Team Finals Win
Oct 03- Beaver Springs Dragway Named IHRA Division 3 (North Stars) Track of the Year
Oct 03- Dragway 42 Repeats as IHRA Division 3 (North Stars) Champions
Sep 19- Muncie Ends US 131 Winning Streak at IHRA Division 5 Summit Team Finals

Copyright ©2019 AUTOSALES INC, dba Summit Racing Equipment
Ready to take your order at 1-800-230-3030 | Customer Service 1-800-517-1035